SÜREKLİ EОİTİM MERKEZİ

PROGRAM: ADANA VALİLİĞžİ SODES-2013

PROJE ADI: SÜREKLİ EОİTİM MERKEZİ

Toplam Proje: 151.160,00 TL

Hibe: 133,710.00 TL

Genel amaç ve Çıktıları : Ceyhan ilçesi merkez nüfusu 108.416 olup nüfusunun %40 nı göçle gelen dezavantajlı grup oluşturmaktadır. Bu grup çoğunlukla eğitim seviyesi düşük vasıfsız kişilerdir.

Ceyhan Ticaret Odası'nın bölgede yaptığı Sosyo-Ekonomik Araştırmaya göre, işsizliği meydana getiren diğer sorun kalifiye eleman sıkıntısı olmaktadır. İşveren, icra ettiği işe göre meslek kursu almış, belgeli, kalifiye eleman bulamamaktadır. Bu iki etmen işsizlik oranını %10lara kadar yükseltmiştir.

Bölgede ihtiyaç duyulan alanlarda nitelikli iş gücünün ilçede kurulan ve geliştirilecek "SÜREKLİ EОİTİM MERKEZİ" ile giderilmesi ve istihdam edilebilirliğin arttırılması, projemizin hedefidir.

Ceyhan Ticaret Odası başvuruculuğunda, Ceyhan İŞKUR ve Ceyhan İlçe Milli Eğitim ortaklığında başvurulacak bu projede, 4 derslik, 1 bilgisayar sınıfı, 1 idari bölüm bulunan 400 metrekarelik bir "Eğitim Merkezi" nin eğitim araç/gereçleri ile donatılması ve 2 meslek dalında % 50-70 arası istihdam garantili kursların açılması sağlanacaktır. 10 aylık bir süreci kapsayan bu projede, 50 kişinin 2 meslek dalında eğitim verilerek meslek edindirilmesi, 50 kişiye İŞKUR-MEB onaylı sertifika verilmesi ve işe yerleşmeleri sağlanacaktır.

Hedef kitlemiz: (18-45 yaş arası göçle gelen 50 kişi)

Projedeki eğitmen ve meslek kurslarında eğitim alacak kursiyerler İŞKUR a kayıtlı işsiz olacak ve işveren İŞKUR İSTİHDAM TEŞVİKLERİ' nden yararlanacaktır. (SGK Priminde %21 lik işveren primi muafiyeti vb)

Proje ile bölgeye kazandırılacak çıktılar;

Ceyhan Ticaret Odası' nın kendi binasında devamlı mesleki eğitim sağlayacak bir merkez,

50 kalifiye ve belgeli eleman,

28 kişinin istihdamının sağlanması,

500'er adet broşür, afiş ve el ilanı (SGK İşveren Teşvikleri ile ilgili bilgilendirmede yer alacaktır.)

1 Bilgilendirme Semineri yapılacaktır. (200 katılımcıya "KATILIM BELGESİ" verilecektir.)