Adana Ticaret Borsası Ev Sahipliğinde Gerçekleşen Özbek - Türk İstişare Toplantısı'na CTO Başkanı Şeref Can Katılım Sağladı.

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Alişir AZAMHOCAYEV'in teşrifleriyle, Adana Ticaret Borsası ev sahipliğinde "Özbek-Türk Diplomatik İlişkilerinin 30. Yılı Başarılar ve Yeni Fırsatlar" konulu istişare toplantısına Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can katılım sağladı.

Türkiye'nin Özbekistan'ın kardeşi olduğunu sözleyen Büyükelçi Azamhocayev, "Geçen yıl bağımsızlığımızın 30. Yılını kutladık. Bizi tanıyan ilk ülke Türkiye oldu. Geçmişte bizim insanlarımıza Türkiye çok sahip çıktı. Tekrar onlarca kez teşekkür ediyorum. Bu yüzden başlıca reformlarımız Türkiye temellidir. Ülkemizde 2 binden fazla Türk sermayeli şirket bulunuyor. Türk vatandaşlarına bir ay olan vizesiz girişi üç aya çıkardık. Dış pazarımızda Türkiye, Çin, Rusya, Kazakistan, Güney Kore ve Afganistan bulunmaktadır. İhraç ürünlerimizin başında Yakıt (doğalgaz), gıda, kimyasallar, demirli metaller ve pamuk bulunuyor. İthal ettiğimiz ürünler ise makine, kimya, gıda, ham petrol ve demir ürünleridir. Amacımız Türkiye ile ticari hacmimizi arttırmaktır. Adanalı iş insanlarımızı Özbekistan'da yatırım ve ticaret yapmaya bekliyoruz" dedi.

Adana Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapılan toplantıya Adana Fahri Konsolosu İlker Medeni, Türkistanlılar Kültür veYardımlaşma Derneği Başkanı Osman Beg, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, ASKON Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, ATB Meclis Başkanı Osman Bağış ve Adana Ticaret Borsası Genel Sekreter T. Gökhan Öztürk katılım sağladı.

Ev sahipliğini ATB'nin yaptığı istişare toplantısında konuşan ATB Başkanı Bilgiç "Özbekistan bizim kardeşimizdir. İki kardeş ülkenin iş insanları olarak aramızdaki ticareti geliştirmek bizler için çok önemli. Bu toplantıları bu anlamda çok daha fazla önemsiyoruz. Adanamızla - Özbekistan ticari potansiyelini on katına çıkaracağımıza inanıyorum. Kardeşliğimize de bu yakışır diyorum. Tarımın en önemli merkezi Çukurova'da Adana'da, sizleri ağırlamaktan onur duyduk" diye konuştu.