SANTEK Kimya Sektörü Strateji Toplantısına CTO Başkan'ı Şeref CAN Katıldı.

İlin sanayisine ilişkin politika ve stratejileri belirlemek, sorunları tartışmak ve çözüm üretmek amacıyla kurulan Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK)'in Kimya Sektörü Strateji Toplantısı Sheraton Grand Otel'de düzenlendi.

Düzenlenen toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Vali Dr. Süleyman Elban'ın, Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Ceyhan Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kimya Sanayi Meclis Başkanı Timur Erk, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Şeref Can, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, ilgili diğer yetkililer ve sektör temsilcileri katıldı.

Adana'nın kimya sektörünün tüm detaylarıyla ele alındığı toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban, bugünün Adana için çok önemli bir gün olduğunu dile getirdi. Kimya sektörü ile ilgili stratejik bir toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirten Vali Elban, "SANTEK toplantısı gündeme geldiğinde Türkiye'nin, bölgemizin hatta dünyanın kimya sektörü için önemli merkezlerinden biri haline gelecek olan Adana'mızda bu konunun işlenmesinin uygun olacağını değerlendirdik. Çünkü uzun zamandan beri kimya sektörünün ilimizde kümelenmesi, burada gelişmesi ile ilgili çok farklı çalışmalarımız var. Birkaç ay içerisinde tüzel kişilik kazanacak olan Kimya OSB'miz muhtemelen dünyanın üçüncü veya dördüncü büyük Kimya OSB'si olacak. Yanındaki Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi ile birlikte ve diğer sanayi bölgelerimizle birleştirdiğimizde buranın dünyanın üçüncü büyük bölgesi olacağını değerlendiriyoruz." dedi.

Kimya sektörünü özellikle itici güç olarak, özel bir sektör olarak gördüklerini belirten Vali Elban, "Bu özel sektör için de özel hazırlıklarımız var. İnşallah Adana olarak hem ülkemizin hem bölgemizin belki de dünyanın önemli kimya bölgelerinden birisi haline geleceğiz. Onun için bu toplantı, bunun duyurulması, farkındalığın arttırılması için çok önemli. Bu salonda özellikle bu sektörün duayen temsilcileri var. Onların bizi doğru yönlendirmesi, bize destek olması, bu işin daha hızlı yapılması, bu işin kökleşmesi ve doğru mecrada ilerlemesi için çok önemli. Dolayısıyla ben toplantımızın düzenlenmesinde emeği olan arkadaşlarımıza, toplantıya desteklerini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve toplantımıza katılım gösteren sektör temsilcilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Adana'nın diğer sanayi alanlarında halen hazırlıkları devam eden kısmen faaliyete geçen yeni sanayi alanları da olan bir şehir olduğunu ifade eden Vali Elban, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Bundan sonra da Adana'da hep kimya konuşacağız. En çok kimya sektörünü konuşacağız. Dünyadaki gelişmelerden özellikle imalat sanayinde kimya sektörünün ne kadar önemli olduğunu, artık sanayinin her alanına ciddi bir girdi sağladığını görüyoruz. Ülke olarak ihracatımızı arttırma, ithalatımızı azaltma noktasında kimya sektörünü önceliyoruz. Bizim ihracatla ilgili hedeflerimizi yakalamamız için mutlak suretle orta üstü sanayi kuruluşlarına, daha teknolojik yatırımlara ağırlık vermemiz gerekiyor. İşte bunu başarmamızı sağlayacak sektörlerden biri de kimya sektörüdür. İnşallah bu sektördeki hedeflerimizi sizlerle beraber en kısa sürede Adana'da gerçekleştirir ve faaliyete başlarız."

Konuşmaların ardından toplantı Adana'nın kimya sektöründeki potansiyeline dair değerlendirmelerle devam etti.

Toplantı sonrasında SASA Polyester Sanayi A.Ş. 'ne Saha Gezisi düzenlendi.