Adana İli Oda-Borsa Müşterek İstişare Toplantısı ve TOBB UYUM Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açılışı TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun katılımı ile gerçekleşti.

Adana Sanayi Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek'in katıldığı tören ile hizmete açıldı. Törene Ceyhan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Can, Meclis Başkanı Kasım Önük, Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Rasim Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koşmaz, Meclis Üyeleri Ahmet İncioğlu ve Ufuk Mazı, Genel Sekreter Zafer Öz katılım sağlamıştır.

Açılışta konuşan Hisarcıklıoğlu, arabuluculuk geleneğinin çok eskiye dayandığını belirterek, "Aşırı dosya yükü sebebiyle, yargı sisteminin yavaş işlemesi, hep şikayet konusu olmuştur. Ortalama bir dava, 2 yıl ilk derece mahkemede sürer. Sonra bir 2 yıl daha ikinci Derece mahkemede devam eder. İşte bu noktada alternatif çözümler devreye girmek zorundadır. Esasında, biz millet olarak, bu konuya yabancı değiliz. Asırlar önce bizim ecdadımız, bunu uygulamaya başlamıştır" dedi.

Sonrasında yapılan Adana İl Oda-Borsa Müşterek İstişare Toplantısı'nda,bölgenin ve üyelerin sorunları ve çözüm önerileri gündemi oluşturdu.