Butan'la İşbirliği Projeleri

Sayın Üyemiz,

icaret Bakanlığı'ndan tarafımıza iletilen yazıda; Butan Kralı Jigme Khesar Namgyal Wangchuck tarafından 17 Aralık 2023 tarihinde Butan'ın 116. Milli Günü vesilesiyle duyurulan "Gelephu Mindfulness City" projesi ile ilgili Hindistan sınırında bulunan Gelephu şehrinde bir Ekonomi Bölgesi (hub) tesis edilmesi planlanmakta olduğu aktarılmıştır.

Bahse konu Ekonomi Bölgesinin enerji ihtiyacı hidroelektrik santrallerinden karşılanacak ve bin kilometrelik alana yayılacak olan bölgenin bir ekonomi üssü olarak işlev göreceği bildirilmektedir.

Ayrıca ; yol, köprü, havaalanı gibi kamu altyapı projelerine finansman sağlanmasının kolaylaştırılması amaçlanarak, projenin ilk aşamasında ofis, rezidans, okul, hastane, otel ve özel işletmelerin inşasına başlanması öngörülmektedir.

Bununla birlikte, bahse konu yazıda Butan'ın üretim kapasitesinin zayıf ve sosyoekonomik darboğazda olduğu belirtilerek, "Gelephu Mindfulness City" projesinin ülke ekonomisini canlandırma amacına yönelik olduğu ancak finansman arayışının sürmesi sebebiyle projenin hayata geçirilmesinin belirsizliğini koruduğu ifade edilmektedir.

İlk etapta uygulayıcı firmalardan ziyade yatırımcı bulunulması için çalışmaların devam ettiği, Hindistan ve Katar'ın projeye ilgi duyabileceği belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Ceyhan Ticaret Odası

EK Dosyalar